ارکستر هنرجویی

 

ارکستر هنرجویی (گروه نوازی/ آنسامبل)

 

آموزشگاه زاویه مفتخر است بعد از گذشت یکسال از تاریخ افتتاح، بواسطه پیشرفت قابل توجه هنرجویان خود به تشکیل گروه های مختلف همنواز در شاخه های موسیقی کلاسیک غرب، موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی پاپ مبادرت ورزد. در این دوره ها هنرجویان ضمن حضور به عنوان نوازنده یک ساز در گروه یا آنسامبل، تحت تعلیم اساتید خود مبانی اصول اجرا، همنوازی و اجرای صحنه ای را فرا میگیرند. لازم به ذکر است که اعضای گروه نوازی ازهنرجویان منتخب هر ساز برگزیده میشوند.

گروه نوازی یا همنوازی که در اصطلاح موسیقیایی آن آنسامبل نیز نامیده میشود نواختن همزمان دو یا چندین ساز مختلف می باشد. همنوازی می تواند ترکیبی از دو یا چند ساز مشابه و یا متفاوت باشد و این امر بسته به نوع آهنگ متفاوت خواهد بود.

کلاس های گروه نوازی بنابر هدف تشکیل خود که ارتقا کیفیت اجرایی هنرجویان می باشد، بخشی از تمرکز خود را بر مقابله با ترس اجرا و هراس نواختن در مقابل افراد قرار داده است.

 

درصد بالایی از کلاس های آموزش موسیقی به صورت خصوصی برگذار می شوند، این امر با توجه به اهمیت آموزش کامل و دریافت توجه مستقیم و متمرکز استاد بسیارحائز اهمیت می باشد، خصوصی بودن کلاس های موسیقی موجب می شود هنرجو با سرعت و کیفیت بیشتر دوره های مورد نیاز خود را طی کند ، از زمان به صورت بهینه بهره مند شود ، و با کاهش طول آموزش در هزینه های آموزشی صرفه جویی نمایید، و به صورت کلی استفاده کارکردی از دوره خود ببرد. اما با تمام موارد نام برده شده کلاس های خصوصی معایبی نیز دارا می باشند ، معایبی که برای رفع آن ها می بایست هنرجویان در کنار کلاس های آموزش خصوصی خود از کلاس های مکمل گروه نوازی بهره ببرند. از جمله مهمترین این معایب رشد صرف توانایی های فردی موسیقیایی شخص می باشد. همچنین کلاس های خصوصی به تنهایی ترس از اجرای هنرجویان را بر طرف نمی کنند ، مهارت های شنیداری موسیقیایشان را آنطور که در گروه اتفاق میفتد افزایش نمی دهند و زمانبندی صحیح را به آنان نمی آموزند .

به طور خلاصه افزایش مهارت نت خوانی و نت نوازی هم زمان ، افزایش تمرکز در حین اجرا ، افزایش اعتماد به نفس به دلیل مشارکت در یک کارگروهی ، تمرین مهارت های اجرای ارکستری ، و غیره ؛ از جمله مزایای شرکت در این دوره گروه نوازی می باشد .