آموزش پیانو

آموزش پیانو ،چکیده و معرفی

آموزش پیانو برای افرادی که به هنر علاقه مند هستند، بسیار مهم و در اولویت است اما ساز پیانو نیز دارای شرایط خاصی است و شما باید برای آموزش پیانو نزد اساتید بزرگ بروید.

برای آموزش پیانو خوب است کمی درباره این ساز بدانید تا بهتر بتوانید بر آن مسلط شوید و دانش شما بیشتر باشد.

پیانو یکی از سازهای صفحه کلیددار و مشهورترین آنها است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌ هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه‌ ها) به حرکت در می‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.

پیانو به عنوان مادر سازها و کامل‌ ترین ساز نیز شناخته می‌شود؛ علت نسبت دادن این لقب‌ها به این ساز آن است که پیانو قادر است محدودهٔ بسیار گسترده‌ای از اصوات را تولید کند، در حالی که سایر سازهای اصیل موسیقی تنها بخشی از این محدودهٔ صدا را تولید می‌کنند. پیانو در شکل فعلی‌ اش به‌طور معمول حدود هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۷ تا ۴۱۶۶ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید حدود چهار اکتاو و بهترین خواننده‌ها تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو صدا هستند.

آموزش پیانو

تاریخچه پیانو

تاریخ موسیقی اهمیت بسیار زیادی دارد و برای اینکه شما بهتر به اموزش پیانو بپردازید خوب است کمی درباره پیانو نیز بدانید.

پیانو را بارتولومئو کریستافوری در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی در شهر پادووای ایتالیا اختراع نمود  اما اختراع جدید کریستافوری تا حدود یک دهه تقریباً ناشناخته ماند تا اینکه در سال ۱۷۱۱ یک نویسنده ایتالیایی مقاله‌ای دربارهٔ آن نوشت که بعدها به آلمانی ترجمه و به صورت گسترده منتشر گشت . این مقاله شامل دیاگرام مکانیزم پیانو نیز بود و اکثر سازندگان بعدی پیانو کار خود بر اساس این مقاله شروع کردند. قبل از اختراع پیانو از سازی قدیمی‌ تر به نام هارپسیکورد (Harpsichord) استفاده می‌شد. تفاوت عمده و مهمی که پیانو با سازهای مشابه قبل از خودش داشت آن بود که در سازهای مشابه قبلی، شدت صدای حاصل از فشرده شدن یک کلاویه، مستقل از شدت ضربهٔ واردشده بر کلید، مقداری ثابت بود، اما در پیانو نوازنده قادر بود با ملایم ضربه زدن به کلیدها صدایی نرم‌تر ایجاد کند، یا با ضربات محکم‌تر صدایی درشت‌تر با پیانو تولید نماید. همین ویژگی سبب شد که به سرعت پیانو مورد توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی قرار بگیرد. پیانوهای اولیه ظاهر و صدایی شبیه به هارپسیکورد داشتند و ظاهر و صدای آن‌ها به مرور زمان به شکل امروزی در آمده‌ است و آنچه که ما امروزه به عنوان پیانوی مدرن می شناسیم از اواسط قرن نوزدهم ظاهر شده‌ است.

آنچه که در اصطلاح به آن پیانوی گراند (Grand Piano) گفته می‌شود (و در ایران با نام نادرست پیانو رویال شناخته می‌شود) غالباً بیش از دو متر طول دارد و دارای در بزرگی‌ است که برای هرچه بهتر شدن صدای پیانو، معمولاً در هنگام نواختن ساز این در را ،در وضعیت نیمه‌باز توسط پایهٔ کوچکی ثابت می‌کنند. انواع اصلی دیگر پیانو با نام‌های پیانوی دیواری (Upright)، پیانوی چهارگوش (Square Grand) و پیانوی اسپینت (Spinet Piano) هستند که دو مورد آخر امروزه منسوخ شده‌اند.

آموزش پیانو

ساختار پیانو

پیانو نیز دارای ساختار خاصی است و شما اگر قصد دارید که آموزش پیانو را شروع کنید خوب است که درباره پیانو نیز بیشتر بدانید.

پیانو توسط ضربه نوک انگشتان نواخته می‌شود. برای این کار دست را بلند کرده و سپس فرود آورده و با نوک انگشت مورد نظر ضربه می‌زنیم. مکانیسم پیانو تولید صدا می‌کند. به دلیل شکل مکانیسم پیانو یک پیانیست می‌تواند هم‌زمان تا ده نت را به صدا درآورد.

محل قرارگیری انگشتان دو دست روی کلیدهای پیانو در نواختن آن اهمیت دارد. معمولاً در آهنگ‌ها نت اول شماره دارد که انگشت شروع کننده در نواختن آن آهنگ را مشخص می‌کند. در این صورت شماره یک برای انگشت‌های شست دو دست است و به ترتیب سایر انگشت‌ها شماره‌های ۲ تا ۵ را خواهد داشت. شست دست راست روی چهارمین نت دوی پیانو قرار می‌گیرد. البته این مورد در مورد همه آهنگ ها عمومیت ندارد و برخی آهنگسازان نت شروع کننده در آهنگشان را شماره نمی‌زنند. در این صورت پیانیست باید خودش محل قرارگیری انگشتانش روی کلیدهای پیانو را با توجه به نوع نت‌های موجود در آهنگ تشخیص دهد.

گاهی پیانیست جای دو دست‌اش را روی کلیدهای پیانو با هم عوض می‌کند و گاهی بدون نواختن کلید پیانو با انگشتان شست دو دستش از سایر انگشتها استفاده می‌کند. به صدا درآوردن نت ها یا همان کلاویه های پیانو با شدت فشار انگشتان به زدن ضربه روی آن‌ها بستگی دارد، اگر انگشتان را آرام روی کلاویه‌ ها فشار دهیم صدای آرام و پایین یا به اصطلاح صدای ضعیف از پیانو می‌شنویم و هر چقدر که قدرت انگشتانمان بر روی کلاویه‌ ها شدت پیدا کند صدای بلندتری از پیانو می‌شنویم که گویی صدای باند ضبط را زیاد کرده‌ ایم که به این حالت تاچینس مانس گویند. معمولاً در قطعات عاشقانه و رومانتیک شدت ضربه روی کلاویه‌ها با احساس زیاد و آرام زده و نواخته می‌شود و در جاهایی که هنگام اوج و هیجان موزیک یا قطعه‌ هایی همچون راک و بلوز اجرا می‌شود شدت ضربه روی کلاویه‌ ها بیشتر شده و قدرت بیشتری نسبت به قطعه‌های عاشقانه پیدا می‌کند.

آموزش پیانو

کلید های پیانو و آموزش پیانو

۷ کلید سفید در هر اوکتاو پیانو برای ۷ نت دو ر می فا سل لا سی وجود دارد. علاوه بر این کلیدهای سفید کلیدهای سیاه رنگی هم بین بعضی از کلیدهای سفید وجود دارد. بین کلیدهای سفید رنگ می و فا و نیز بین کلیدهای سفید رنگ سی و دو کلید سیاه رنگ وجود ندارد.

هر کلید سیاه رنگ در پیانو در حکم نت دیز برای نت مربوط به کلید سفید رنگ سمت چپ آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت راست آن کلید سفید قرار دارد) و در حکم نت بمول برای نت مربوط به کلید سفید رنگ سمت راست آن (یعنی آن کلید سیاه در سمت چپ آن کلید سفید قرار دارد) است.

برای آموزش پیانو شما باید همه آن موارد را بدانید تا بتوانید بر این ساز مسلط شده و آن  را به خوبی بنوازید

آموزش پیانو

نت نویسی و آموزش پیانو

نت نویسی پیانو در دو حامل انجام می گردد حامل بالا برای دست راست و حامل پایین برای دست چپ. غالبا حامل بالایی را با کلید سل و حامل پایین را با کلید فای خط چهارم نشان می دهند . این دو حامل با نت دوی وسط از هم متمایز میگردند . یک نوازنده پیانو باید بتواند همزمان دو خط موسیقی را خوانده و با هر دو دست اجرا نماید.

نوازنده پیانو

نوازندهٔ پیانو به شخصی می‌گویند که پیانو می‌نوازد. بسیاری از اَشکال موسیقی غربی می‌توانند از پیانو استفاده کنند، به همین دلیل، نوازندگان پیانو به مجموعهٔ وسیعی برای انتخاب نغمه‌ها و سبک‌ها دسترسی دارند، از جمله موسیقی کلاسیک، جاز، بلوز و هر گونه موسیقی عامه‌پسند، از جمله راک.

بیشترِ نوازندگان پیانو تا حد زیادی به نواختن دیگر سازهای مشابه نیز می‌پردازند، مانند سینث‌سایزر، هارپسیکورد، سلستا و ارگ.

کلاسیک و آموزش پیانو

موتزارت را می‌توان به عنوان اولین پیانیست کنسرت نام‌گذاری کرد که قطعات بسیاری را با پیانو اجرا کرد. بتهوون و کلمنتی نیز بخاطر قطعات پیانو معروف بودند. همچنین در دوران رمانتیک، برامس، فرانس لیست و شوپن از جمله نوازندگان به نام پیانو بودند.

جاز و آموزش پیانو

پیانیست جاز بیشتر به دیگر نوازندگان همراهی می‌کند. پهنه ارائه قطعات جاز از کلاسیک گسترده‌تر است و آزادانه تر عمل می‌کنند. آن‌ها به‌طور عام نت موسیقی خود را نمی‌نویسند. پیانیست‌های جاز معروف شامل آرت تیتوم، دوک الینگتون، تلانیوس مانک، اسکار پترسون و باد پاول می‌باشند.

پاپ و آموزش پیانو

پیانیست پاپ بیشتر بطور زنده می‌نوازند. مانند اجرا در تئاتر، کنسرت یا بیشتر با سازهای الکترونیک مانند ارگ و سیتی سایزر قطعات خود را ارائه می‌دهند. معروف ترین پیانیست های پاپ شامل ویکتور بورگه، ریجارد کلايدرمن و لیبراچی می‌باشند.

آموزش پیانو

برترین پیانیست های جهان

پیانو در جهان آموزش داده می شود و منحصر به هیچ کشوری نیست و علاقه مندان در سراسر جهان به اموزش پیانو می پردازند تا ایت ساز مطرح را فرا بگیرند.

ریچارد کلایدر من

ریچارد کلایدرمن (فرانسوی: (Richard Clayderman;  ؛ زاده ۲۸ دسامبر ۱۹۵۳ در پاریس) با نام اصلی فیلیپ پاژه (فرانسوی  :(Philippe Pagès ) نوازنده مشهور پیانو فرانسوی است. او آلبوم‌های متعددی را ارائه نموده است. این آلبوم‌ها شامل ساخته‌ هایی از دو آهنگساز مشهور فرانسوی: Paul de Senneville و Olivier Toussaint، بازنوازی آثار معروف موسیقی کلاسیک، تنظیمِ آثار مشهور موسیقی مردمی و موسیقی ملل، و بالاخره تنظیم‌هایی برای موسیقی فیلم است.

افراد زیادی بوده اند که در جهان زندگی خود را وقف آموزش پیانو کرده اند تا بتوانند نوای پیانو را به گوش همه جهان برسانند.

یوجا وانگ

یوجا وانگ نوازنده پیانو اهل کشور چین است

یوجا وانگ در تاریخ ۱۰ فوریه ۱۹۸۷ در پکن و در خانواده‌ای اهل موسیقی به دنیا آمد. مادرش ژای رقصنده و پدرش وانگ ژیانگو نوازنده سازهای کوبه‌ای است و هر دو در پکن زندگی می‌کنند. یوجا آموزش موسیقی را از ۶ سالگی آغاز کرد، در ۷ سالگی وارد هنرستان مرکزی موسیقی شد و سه سال آنجا تحصیل موسیقی کرد. در ۱۱ سالگی به عنوان جوانترین هنرآموز در دانشگاه مونت رویال کلگری کانادا پذیرفته شد سپس به آموزشکده موسیقی کورتیس در فیلادلفیا رفت و در مه ۲۰۰۸ میلادی فارغ‌التحصیل شد.

یوجا وانگ علی‌رغم سن اندکش یکی از بهترین نوازنده‌های جهان به شمار می‌رود و با بسیاری از ارکسترهای معروف جهان برنامه اجرا کرده است. او دربارهٔ شیوه و فلسفه نوازندگیش چنین می‌گوید:

من در پی رسیدن به نوعی حالت شیفتگی و هیجان هستم که بر مخاطب اثر بگذارد و احساساتش را برانگیزد. آن نوع موسیقی باشد که همانند سیل، شنونده را با خود می‌برد

به خاطر سرعت بالای انگشتانش بر روی پیانو به او نام «انگشتهای پرنده» را داده‌اند. وانگ معتقد است نرمش انگشتهایش را مدیون مادرش است که یک بالرین بوده و انگشتهایش را مرتباً کش می‌آورده‌است. به همین دلیل همه جا می‌روند و می‌تواند قطعات پیچیده پیانو را بنوازد. در سال ۲۰۰۹ اولین لوح فشرده نوازندگیش مشتمل بر سونات ها و اتودهایی از شوپن، اسکریابین و لیست منتشر شد. در سال‌های ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ نیز آثار دیگری از او منتشر شد.

برای آموزش پیانو به چند نکته توجه کنید

آموزش پیانو نیز دارای شرایطی است که اگر شما آن را در اختیار داشته باشید می توانید  این ساز را به خوبی فرا بگیرید و آموزش پیانو برای شما دشوار نخواهد بود.

داشتن صبر و آموزش پیانو

برای فراگیری پیانو باید صبر داشته باشید تا بتوانید آموزش پیانو را ادامه دهید و بتوانید بر این ساز تسلط پیدا کنید.

پایداری و مقاومت در آموزش پیانو

برای یادگیری و آموزش پیانو باید بسیار مقاومت داشته باشید و زود خسته نشوید،افرادی که زود خسته می شوند نمی توانند به آموزش پیانو بپردازند.

تمرین با ساز مناسب برای آموزش پیانو

برای آموزش پیانو با ساز مناسب تمرین کنید و برای این موضوع حتما با مدرس خود صحبت کنید و از او مشورت بخواهید.

دقت کنید که برای آموزش پیانو سازی مناسب انتخاب کنید شاید هزینه بیشتر محصولی بهتر در اختیار شما قرار دهد و شما در این مسیر موفق تر باشید.

تمرین روزانه برای آموزش پیانو

برای آموزش پیانو حتما هر روز باید تمرین کنید تا ذهن و بدن شما با آن هماهنگ شود. حتما روزانه مدتی را برای تمرین اختصاص دهید تا بتوانید بر این ساز مسلط شوید. گاهی بهتر است به خودتان استراحت دهید ولی هرگز نا امید نشده و دست از تلاش نکشید.

آموزش پیانو برای هر کسی می تواند جذاب باشد اگر این ساز را بشناسد و با آن مانوس شود.

چگونه باید آموزش پیانو را آغاز کرد؟

برای شروع آموزش پیانو تمرین بهتر است با آماده کردن جسم و ذهن انجام پذیرد.

قبل از شروع بهتر است برای دقایقی موسیقی گوش کرد تا ذهن از گردونه مسائل روزانه خارج شده ، به آرامش رسیده و وارد فضای موسیقی شود. در این مدت بهتر است با نرمش هایی که بیشتر بر روی حرکات سر و گردن، شانه ها، بازوها و مچ، انگشتان و بالاخره کمر تمرکز دارند بدن را برای آموزش پیانو نمود.

باید توجه داشت برای رسیدن به سطح کمال در نوازندگی عمر انسان کافی نیست! در این میان بایستی از ابزار رسیدن به این سطح، یعنی بدن، با ورزش و رژیم های صحیح غذایی بخوبی مواظبت نمود و آن را همیشه آماده نگه داشت!

گاهی درباره پیانو مطالعه نمایید تا بتوانید از آخرین اخبار و مسائل پیانو مطلع شوید و به یاد داشته باشید که برای آموزش پیانو مسائل تئوری نیز به شما کمک خواهد کرد.

آموزش پیانو