ارف

ارف، چکیده و معرفی

ارف موسیقی کودکان است که از سنین پایین شروع می شود تا کودکان نیز بتوانند موسیقی را فرا بگیرند.

اُرف چیست؟

اُرف در حقیقت نام ((کارل اُرف)) دانشمند و موسیقیدان آلمانی است که سیستم آموزشی بسیار کارآمدی برای آموزش موسیقی به کودکان تهیه کرد و کلاسهای موسیقی کودکان در اصطلاح ((اُرف)) نامیده می شود. امروزه در ایران به تمام کلاسهای موسیقی کودک (حتی کلاسهایی که از سیستم ارف هم تبعیت نمی کند) ارف می گویند و در سراسر جهان نیز آموزش داده می شود. محققان دانشگاه برکلی بر این باورند سن مناسب برای شروع موسیقی 2 سال تا 3/5 سال بوده و سن شروع نواختن سازهای ابتدایی از 3/5 سال تا 5 سال بوده و سن شروع نواختن سازهای جدی از 5 سال به بالا است . کلاسهای گروه سنی 2 تا 3/5 سال معمولاً فقط جنبه آشنایی با موسیقی دارد و جنبه آموزشی نخواهد داشت . بسیاری از دانشمندان معتقدند که آشنایی کودک با موسیقی از دوران بارداری مادر نیز می تواند آغاز گردد. دوره های گروهی حدود 2 سال و دوره های خصوصی حدود یک سال زمان خواهد برد . البته این دوره در آموزشگاه های موسیقی می تواند متفاوت باشد اما اغلب اینچنین است. ارف دارای دوره های متنوع است: این دوره شامل نت خوانی، ریتم خوانی و نواختن سازهای بلز و فلوت ریکوردر می باشد. کودکان در این دوره مقدمات پیش نیاز برای نواختن ساز را می آموزند. گاه در کنار این دو ساز، ساز طبلک هم برای درک ریتمیک کودکان آموزش داده می شود.

ارف

برای کودکان زیر هفت سال گذراندن این دوره ها الزامیست.

کودکان در دوره اُرف، با روشی شاد و کودکانه با مبانی موسیقی و نت خوانی و ریتمها آشنا می گردند و این سبب می شود که پس از گذراندن دوره ارف، ساز اصلی شان را بهتر و راحت تر یاد بگیرند. ارف برای کودکان بسیار مناسب است چرا که سبب افزایش هوش آنها می شود طبق تحقیق محققان موسیقی باعث افزایش ضریب هوشی شده و همچنین خلاقیت را بالا می برد و به دلیل عملکرد همزمان دو نیمکره چپ و راست مغز، مهارتهای حرکتی را نیز تقویت می کند. موسیقی برای اختلالات حرکتی، پرخاشگری، بیش فعالی، افسردگی و به عنوان درمان و یا مکمل درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. برای کودکان با سن کمتر از 6 سال کلاسهای گروهی و برای بچه های بالاتر از 6 سال، کلاسهای خصوصی مناسب تر است. البته کلاسهای گروهی برای بچه ها همیشه جذاب تر و دلچسب تر است. کودکان در حین سپری کردن دوره ارف و پس از آن، با سازهای مختلف آشنا شده و استعدادیابی می شوند.

ارف یا موسیقی کودک

برای روشن تر شدن مفهوم ارف بهتر است کمی به موسیقی کودک نیز بپردازیم: موسیقی کودکان (انگلیسی: Children's music) سبکی از موسیقی است با سازبندی خاص و ملودی‌های ساده و شیرین که توسط آهنگسازان بزرگسال برای کودکان ساخته می‌شود و مخاطبانی تا سطح نوجوانان را در بر می‌گیرد. هدف اصلی از ساخت موسیقی برای کودکان، تفریحی و آموزشی است که در تعلیم و تربیت کودک برای: رفتار، آگاه‌سازی، یادگیری، مهارت‌ها، بازی‌ها، رقص و آشنایی با فرهنگ بومی نقش مهمی ایفا می‌کند. موسیقی کودک در ایران سابقه بسیار طولانی و تاریخی دارد که می‌توان آن را به سه بخش تقسیم کرد:

  1. خیمه شب بازی یا نمایش عروسکی که دارای سابقه کهن در ایران و تمدن شرق است و عموماً مخاطب بزرگسال داشته‌است
  2. قصه گویی و نمایش موزیکال در صحنه یا در قالب آلبوم و بسیاری قصه‌ها و لالایی‌ها که پدران و مادران سینه به سینه آموخته و برای فرزندان خود می‌خواندند.
  3. ترانه برای کودک که با مشارکت آهنگسازان، ترانه سرایان، قصه نویسان و خوانندگان کودک به صورت آلبوم، اجرای صحنه ای، همراه با بازی، سرگرمی، آموزش و ساخته می‌شود.
  4. در سال‌های اخیر آموزش موسیقی به کودکان به شیوه ارف رواج پیدا کرده است

ارف

چرا ارف

حتما ممکن است از خود سوال کنید که ارف کیست؟ و یا چرا موسیقی کودکان به این نام می خوانند؟ همان طور که گفته شد این نام از کارل ارف گرفته شده است که قصد داریم درباره ارف برای شما بیشتر توضیح دهیم : کارل هاینریش ماریا اُرف معروف به کارل اُرف به آلمانی :( Carl Orff)‏ آهنگساز آلمانی بود. مشهورترین اثر او کارمینا بورانا است. او همچنین مبتکر شیوهٔ خاصی برای آموزش موسیقی به کودکان بود که به «اُرف شول‌وِرک» (Orff Schulwerk) معروف است. ارف شول‌ورک دیدگاهی است برای آموزش عناصر موسیقی و حرکت. این دیدگاه امروزه در بسیاری از کشورها به شکل توسعه‌ یافته و گسترده‌ای برای آموزش عناصر موسیقی و حرکات موزون استفاده می‌شود. کارل ارف در خانواده‌ای از اهالی مونیخ که اکثرشان نظامی بودند، به دنیا آمد. پدرش، هاینریش، افسر بود و پیانو و سازهای زهی می‌نواخت و مادرش در نوازندگی پیانو متبحر بود. کارل اولین درس‌های نوازندگی پیانو را در ۵ سالگی از مادرش فراگرفت. دو سال بعد شروع به نواختن ویولنسل کرد. پس از طی مرحلهٔ دبستان برای آموختن موسیقی به آکادمی موسیقی مونیخ رفت. پس از آن، به خاطر جنگ جهانی اول به سربازی رفت و پس از جراحات بسیار بازگشت و در اپرای ماینهایم مشغول به کار شد، اما پس از مدتی دوباره به مونیخ بازگشت تا تحصیلات خود را ادامه دهد. ارف، از سال ۱۹۲۵ تا آخر عمرش، سرپرستی «مدرسهٔ ژیمناستیک، رقص و موسیقی» را در مونیخ بر عهده داشت. کارل ارف چهار بار ازدواج کرد که تنها از ازدواج اول خود صاحب فرزندی به نام گودلا به آلمانی: (Godela)‏ (۱۹۲۱۲۰۱۳) شد.

چرا ارف برای کودکان مفید است ؟

در اوایل دهه 1990 در دانشگاه Irvine کالیفرنیا تحقیقاتی انجام شد که نشان می دهند گوش کردن به موسیقی موتزارت ده دقیقه قبل از شروع امتحان باعث افزایش فراوان حافظه و هوش می شود. به علاوه کودکانی که دوره مقدماتی موسیقی گذرانده اند بسیار با هوش تر از کودکانی هستند که دوره آموزشی کامپیوتر گذرانده اند هستند. این مجموعه حاوی سه قسمت می باشد :

  • رشد فکری و خلاقیت
  • تخیل آزاد و تجسم
  • جنب و جوش و انگیزش

ارف

ارف و سلامتی

تحقیقات نشان داده است که موسیقی ،فشار خون شما را کاهش می دهد و باعث کاهش سطح استرس و اضطراب می گردد و حتی پاسخ ایمنی بدن شما را تقویت می نماید و شما را نسبت به ویروس ها مقاوم تر می کند. مهمتر از همه، ما می توانیم حتی در سن بالا، از پخش موسیقی لذت بریم و این یک فعالیت اجتماعی است که ذهن ما را فعال می کند این امر، مخصوصا در حفاظت از بیماری های مرتبط با ذهن، مانند؛ بیماری آلزایمر و زوال عقل بسیار مهم است.

ارف و افزایش یادگیری

تحقیقات بسیاری نشان می دهد که چگونه یادگیری موسیقی می تواند ذهن را افزایش دهد در زمانی که شما از سن کم آن را انتخاب می کنید اما اگر سن کم را گذرانده باشید، چطور میشود؟ برای این که کودک شما باهوش شود بهتر است که از همان کودکی او را آموزش دهید تا بتواند در زندگی اجتماعی و فردی خود موفق باشد .

ارف و ترقی در زندگی اجتماعی

وقتی که که شما یاد می گیرید که چگونه یک ساز را بنوازید، می توانید چیزهای زیبا برای لذت بردن دوستداران خود بسازید، که به شما نزدیک تر می شوند؛ اگر تصمیم به نواختن موسیقی در عموم دارید، شما باید دوستان تازه را پیدا کنید. اگر با گروهی از نوازندگان مینوازید، احساس همبستگی و محبت در بین نوازندگان به اشتراک گذاشته می شود، که بیش تر از نواختن تنهایی می تواند باشد و سبب دوستی بیشتر می گردد .هیچ کسی مانند موزیسین ها روابط خوبی با یکدیگر ایجاد نمی کنند؛ دوستی و ضمانتی که ایجاد میشود، بسیار با ارزش است.

ارف و اعتماد به نفس

کودک با نواختن می تواند اعتماد به نفس داشته باشد چرا که از طریق نواختن می تواند در جمع بنوازد و این سبب افزایش اعتماد به نفس او می گردد. ارف

ارف و خلاقیت

بنا گفته پل آلن، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، موسیقی به شما کمک می کند تا آنچه که در حال حاضر وجود دارد را به روش جدیدی بیان نمایید. موسیقی، همه چیز را در مورد درک قوانین اساسی و فرم صدای شما بیان می کند ؛ نوشتن آهنگ های خود، ساختن سازوکارها و اجرای مجدد آهنگ های موجود، راه هایی است که موسیقی دان ها از هیچی چیزهایی را کشف میکنند. جای تعجب نیست که تحقیقات نشان داده است ،که بسیاری از افراد موفق در یک برهه از زندگی خود موسیقی را تجربه کرده اند.

ارف و زبان جهان

کودکان با نواختن ارف در سراسر جهان به یک زبان سخن می گویند. شما متعجب می شوید که چگونه موسیقی می تواند شما را به مردم نزدیک تر کند، به خصوص اگر شما نیاز به برقراری ارتباط با افراد دیگر فرهنگ ها و تمدن ها  دارید.اگر تا کنون موضوعی برای صحبت نداشته اید ، از شخصی بپرسید که آهنگ مورد علاقه او چیست، و شما می توانید با این روش رابطه ای دوستانه با او برقرار کنید .

ارف و تسکین استرس

برای حل مشکل استرس می توانید به ارف و موسیقی روی آورید اگر کودک شما دچار استرس است حتما او را به کلاس های ارف ببرید تا بتواند استرس خود را مهر کند و آرامش بیابد.

ارف و سرگرمی

نواختن موسیقی سرگرم کننده و مهیج است. کودکان می توانند برنامه های سرگرم کننده ای با موسیقی داشته باشند ارف به شما این کمک را می کند تا کودک خود را سرگرم کرده و مانع از بی حالی و کسلی او شوید.

روش ارف

ارف نیز یک روش است تا کودکان بهتر بتوانند موسیقی را بیاموزند.