باله کودکان

باله کودکان، تاثیرات و نکات مهم

باله کودکان یکی از بهترین ورزش و فعالیت هایی است که برای کودکان میشود انتخاب کرد، بهتر است قبل از اینکه به باله کودکان بپردازیم درباره باله و مفهوم آن توضیحی بدهیم. باله کودکان

باله چیست ؟

باله نوعی رقص است که به کودکان می آموزند و اینک در سراسر جهان نیز رواج دارد. برای این که مفهوم باله روشن شود بهتر است کلمه باله را مورد بررسی قرار دهیم باله (به فرانسوی: Ballet)‏ نوعی رقص است. حرکات باله نیاز به ورزیده بودن بدن رقصنده در حد بسیار بالایی است و بدن باید بسیار ورزیده باشد. با وجود اصالت این هنر در فرهنگ‌های ملل مختلف (همانند مثلاً روسیه)، ریشه باله را شاید بتوان در ایتالیا پیدا کرد اما در فرانسه بود که باله فرم و شکل امروزی را به خود گرفت. واژگان و نام حرکت‌ها در رقص باله به زبان فرانسه است.

ورزش کششی نرمشی از رشته‌های جذاب و پرطرفدار است که با وجود نو پا بودن در ایران از قدمتی حدود 500 سال برخوردار است. باله کودکان در حال حاضر در ایران تدریس می شود و عده زیادی از کودکان بدان می پردازند این رشته در قرن پانزدهم در ایتالیا ابداع شد و سپس به فرانسه رفت و توسعه پیدا کرد.

باله کودکان در مدارس آموزش داده می شود

این ورزش در مدارس خاص آموزش داده می‌شود و معمولا برای زیباتر شدن و تکنیکی‌تر شدن آن، مربیان از فرهنگ بومی کشورشان بهره می‌برند . این ورزش تعادلی حرکتی که معمولا به صورت گروهی انجام میگیرد نیازمند تمرکز و هماهنگی بسیار است تا حدی که در کشورهای مختلف برای انجام آن موزیک و آهنگ خاصی را به کار می‌ برند.

در سال‌های نخست ابداع این رشته، آن را ورزش اشرافی و برای افراد ثروتمند قلمداد می کردند و معمولا در مراسم سران حکومت‌ها انجام می‌شد و برای افزایش جذابیت آن حرکات شمشیربازی و کار با شمشیر نیز به آن اضافه شد. با توسعه و توسعه ورزش کششی نرمشی در کشورهای مختلف و استفاده از حرکات بومی سنتی جهت افزایش تکنیک‌های این رشته، سبک‌های گوناگونی برای این ورزش تعریف و راه‌اندازی شد. 

ورزش باله را چگونه انجام میدهند ؟

حالت بدن، تنظیم، قدرت، توازن، احساس و انعطاف‌پذیری از ویژگی های این رشته است. برای انجام این ورزش کلیه اندام بدن درگیر است و تمرکز مهمترین لازمه انجام تمرینات و تکنیک‌هاست. برای ارتقای سبک‌های این رشته معمولا ترکیبی از حرکات، تکنیک‌ها و تمرینات سنتی و بومی کشورهای مختلف با یکدیگر جابجا یا ادغام و ترکیب میگردند. سبک‌ها تنوع و تکثر فنون و تکنیک‌های این ورزش باعث شده سبک‌های مختلفی ایجاد شود. پیدایش سبک‌های مختلف، مراحل و درجات این رشته را به وجود آورده است به گونه‌ای که برای تعیین سطح فعالیت هر ورزشکار آزمون‌ها و امتحان‌هایی در نظر گرفته می‌شود.

انجمن‌ها و سازمان‌های مختلفی که مسئولیت این رشته را در کشورهای خود برعهده دارند با توجه به مراحل آموزش و تکنیک‌های ارائه شده آزمون‌هایی برگزار کرده و به قبول‌ شدگان، ضمن اعطای گواهینامه و مجوز مربوطه اجازه انجام تمرینات و تکنیک‌های مراحل بالاتر را صادر می‌کنند. تمامی ورزشکاران و هنرآموزان موظفند پس از گذراندن و فراگیری تمرینات و تکنیک‌های مراحل پایین‌ تر و قبولی در آزمون مربوط به آن مرحله، وارد مراحل بالاتر شوند.  مراحل مراحل این رشته شامل پیش مقدماتی، مقدماتی و مراحل یک تا 8 می‌باشد.

باله کودکان  

باله برای چه گروه سنی است؟

رده‌های سنی در فهرست درجه‌ بندی حرفه‌ای این ورزش برای کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان تمرینات و تکنیک‌های خاصی در نظر گرفته شده است. ورزشکاران رده‌های سنی باید شرایط لازم برای حضور در هر مرحله را داشته باشند. چنانچه ورزشکاری نتواند در آزمون نهایی مرحله قبول شود، بنا به تشخیص مربی تمرینات بیشتر، سخت تر و مناسب تری به او داده می شود تا بتواند به مرحله بالاتر صعود کند.

روش اصلی از مهمترین و معروف‌ترین سبک‌های این رشته می‌توان به سبک‌های ایتالیایی، فرانسوی، روسی و دانمارکی اشاره کرد. متد RAD که انجمن بین‌المللی این رشته آن را ترویج می‌کند برگرفته از سبک انگلیسی آن است. این روش، معروف‌ ترین و اصلی‌ ترین بین روش‌های مختلف این رشته است.

مهمترین جنبه متد RAD توجه به جزئیات در حین یادگیری است و پیشرفت به کندی صورت می‌گیرد. با اینکه میزان سختی تمرینات در مراحل بالاتر، بیشتر می‌شود. نکته مهم این است که ورزشکاران در هر مرحله باید تمرینات را کامل و دقیق انجام دهند و فنون را به طور اصولی انجام دهند تا برای انجام تمرینات مراحلی بالاتر مشکلی نداشته باشند.  

باله کودکان

اثرات باله برای کودکان

  تقویت و افزایش قدرت ذهن باله کودکان: مزایای ورزش، کششی نرمشی  باله ، لذت‌بخش و شادی‌آفرین است و مهمترین لازمه آن تمرکز و دقت است. انجام تمرینات گروهی، حس تعامل و مشارکت را در افراد تقویت می نماید و باله کودکان چنین نتیجه ای برای کودکان به دنبال خواهد داشت این ورزش، نیازمند اتحاد و هماهنگی است.

هنگام انجام تمرین، هماهنگی و یکنواختی اندام‌ها و قسمت‌های مختلف بدن ضروری است. تمرینات این رشته باعث تقویت و افزایش قدرت ماهیچه‌ها می‌شود. حفظ تعادل از مهمترین ویژگی های این رشته ورزشی است که علاوه بر آن ظرافت و تناسب اندام را نیز به دنبال دارد.

تمرینات این رشته به دلیل تمرکز و هماهنگی اعضا، آرامش و تقویت ذهن را به همراه دارد و موجب کاهش استرس و فشارهای عصبی می‌شود. با توجه به اینکه تمرینات باله کودکان، ماهیچه‌هایی را به کار می‌گیرد که در سایر ورزش‌ها کمتر به کار گرفته می‌شوند، انعطاف‌پذیری اندام بدن و تقویت مفاصل از مزایای این ورزش است. برای درمان بیماری‌های مفصلی، استخوانی و ستون فقرات، استمرار و تداوم انجام تمرینات این رشته مفید و موثر است.  

تاثیرات ذهنی باله کودکان

  باله کودک و مهارت های زندگی با توجه به هیجان‌انگیز بودن تمرینات این رشته، ارتقای مهارت‌های زندگی و تقویت سلامت روانی و فیزیکی ورزشکاران از نتایج مثبت باله کودکان است. افزایش اعتماد به نفس: ممکن است تمرینات اولیه باعث ناراحتی یا انبساط خاطر ورزشکار شود اما ادامه و تداوم و دقت در انجام صحیح تمرینات باعث افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه کودکان می‌شود.

باله کودکان به کودکان می آموزد که قادرند کارهای زیادی انجام دهند و از انجام دادن غیر ممکن هراس نداشته باشند. باله کودکان و افزایش روحیه تعامل و ارتباط با افراد دیگر: کودکان با دیدن نحوه کار و تمرین دیگر هم رشته‌ای خود، نورون‌های آینه‌ای آنها فعال می‌شود. این نورون‌ها باعث می‌شود کودک ، رفتار دیگران را درک کرده و تقلید مهارت‌های دیگر را سریع‌تر بیاموزد.

باله کودکان به آنها کمک می کتند تا با افراد دیگر دوست باشند و روابط اجتماعی شان بهتر باشد.باله برای تعامل و همکاری  و حس مهربانی و رفاقت بسیار مناسب است و به همین منظور باله کودکان توصیه می شود. باله کودک و توجه و تمرکز: کودک باید درباره موقعیت خود نسبت به دیگران، نسبت به محل تمرین و چگونگی حرکات و تمریناتش آگاهی داشته و فاصله استاندارد و اصولی را رعایت کند.

باله کودکان به تمرکز آنها بسیار کمک می کند و کودکانی که باله کار کرده اند غالبا موفق تر از دیگران در درس و کار بوده اند. لذا رعایت این قواعد توجه و تمرکز ورزشکار را می‌طلبد که زمینه پیشرفت و موفقیت او را فراهم می‌کند.

باله کودکان  

مختصری درباره مزایای باله برای کودکان

درک موسیقی و ریتم شود و باعث ایجاد عشق به جنبش. افزایش قدرت عضلانی، انعطاف پذیری و طیف وسیعی از حرکت. سلامت قلب و عروق. آگاهی بدن و کنترل خودسوزی. افزایش استحکام استخوان‌ها و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان. تناسب، چالاکی و انعطاف‌پذیری بدن. بهبود تعادل بدن. افزایش اعتماد به نفس فیزیکی. بهبود عملکرد ذهنی. بهبود سلامت عمومی. بهبود عملکرد قلب و ریه‌ها. افزایش قدرت عضلانی، استقامت بدن و تناسب اندام‌های حرکتی. افزایش آمادگی جسمانی. بهبود وضعیت عضلات بدن. کنترل وزن. افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس بهبود مهارت‌های اجتماعی.

راهنمایی عمومی برای رقص باله کودکان

برای شروع رقصیدن چند پیشنهاد مفید برای شما داریم:

 • حتما قبل از شرکت در کلاس رقص به پزشک خود مراجعه کنید تا با انجام یک چکاپ کلی از سلامت جسمی خود و نداشتن اضافه وزن و مشکلات دیگر مطمئن شوید.
 • لباس گرم‌کن بپوشید تا بدن در هنگام تمرین گرم بماند.
 • قبل از شروع تمرین حتما حرکات کششی انجام دهید و بدن خود را گرم کنید.
 • قبل، بعد و حتی در هنگام رقص باله آب کافی بنوشید.
 • مابین جلسات تمرین  رقص باله استراحت کافی داشته باشید.
 • برای یادگیری باله عجله نکنید و بدن خود را تحت فشار قرار ندهید.
 • حتما برای تمرینات رقص باله از کفش مناسب استفاده کنید.
 • با مربی باله خود هماهنگ باشید تا حرکات را به درستی انجام دهید.
 • قبل از رقص بنشینید و حرکات مربی را به خوبی مشاهده کنید. به یک‌باره شروع به انجام حرکات جدید نکنید زیرا احتمال آسیب عضلات در این حالت زیاد است.
 • تا جایی که می‌توانید حرکات را به نرمی و آرامی انجام دهید.
 • بعد از تمرین باله برای سرد کردن بدن حرکات کششی پایانی را فراموش نکنید.