چگونه در هنرجویان پیانوی عصر دیجیتال انگیزه ایجاد کنیم بخش اول

ایجاد انگیزه در هنرجویان پیانو

زمان آن رسیده كه براي آموزش پیانو به نسل جدید، از روش های جدید و نوین تری استفاده کنیم؛

چه دوست داشته باشیم چه نه، نسل جدید رهبران آینده و هنرجویان امروز ما هستند. آن‌ ها در دنیایی که به سرعت در حال گذر و وابسته به تکنولوژی است به دنیا آمده‌اند که به سرعت در مقابل چشمان ما در حال تغییر است. بنابراین چرا هنوز مثل ۱۰ یا حتی ۲۰ سال قبل به آن‌ ها آموزش پیانو بدهیم؟ آیا این بهترین راه ایجاد انگیزه در هنرجویان است؟

بخشی از این احتمالاً در رازی که نسل جدید را فرا گرفته، ریشه دارد. نسل Z کیست؟ تفاوت آن‌ ها چیست و چگونه به زبان آن‌ ها صحبت کنیم؟

این مقاله داده‌ ای را در مورد نسل Z ارائه می دهد و در مورد اینکه چگونه راه‌ های جدید مثل تمرین بهتر در حال توسعه برای رسیدن به بچه‌ های امروزی هستند، به بحث میپردازد. بیایید یک بار برای همیشه در هنرجویان پیانو انگیزه ایجاد کنیم.

 

آموزش پیانو

 

تمرین در ‌قرن گذشته

معلمان ما بر این باور هستند که تمرین اهمیت زیادی دارد، در عین حال یکی از سخت ترین مسائل برای مقابله با آن‌ است؛ بیشتر به این دلیل که ما نمیتوانیم به صورت فیزیکی آن جا باشیم که هنرجویان را در طول تمرینات روزمره شان هدایت کنیم.(یا حتی اطمینان حاصل کنیم که تمرین می کنند) سخت تر از آن، مسئله‌ این است که چگونه در هنرجویان پیانو، در طول هفته تا درس بعدی انگیزه ایجاد کنیم.

طبق سنت(و هنوز هم) تمرین کردن مظلوم واقع شده

آموزش پیانو و تمرین کردن به صورت سنتی خسته‌ کننده است، به خصوص برای یک بچه. گاهی اوقات کودکان در هنگام تمرین از کوره در میروند، خسته میشوند و بقیه هفته را تمرین نمی کنند. بنابراین والدین شروع به غر زدن میکنند و در این بین تمرین کردن است که به مسئله ای ناخوشایند تبدیل میشود، یک مشکل دیگر.

همچنین تمرین و آموزش پیانو باید با بسیاری از فعالیت‌ های بعد از مدرسه رقابت کند و ما باید کاری کنیم که هیجان انگیز به نظر برسد تا در اولویت قرار بگیرد. این مسئله حائز است كه سایر فعالیت‌ ها معمولاً بسیار اجتماعی هستند؛ ورزش، باشگاه‌ ها و کلاس‌ ها.

برای هنرجویان جوان تر که این شکل سنتی تمرین را انجام می دهند، این کار بسیار سخت است و این‌ جاست که صدای شکایت غم انگیزی که تمرین خسته کننده است، به گوش میرسد.

خب، بیایید نگاهی‌ دقیق تر به این هنرجویان جوان بیندازیم و مشخص کنیم که تفاوت آن‌ ها چیست؛ بنابراین میتوانیم یک راه حل انگیزشی کاربردی را پیدا کنیم. بیایید در هنرجویان، براي آموزش پیانو انگیزه ایجاد کنیم.

آن‌ ها فرزندان عصر دیجیتال هستند

متولدین دهه هفتاد به عنوان فرزند دیجیتال در نظر گرفته میشوند، آن‌ ها در کنار رشد تکنولوژی بزرگ میشوند.

من در دنیایی بدون فیسبوک یا صفحه‌ های نمایشگر لمسی آیفون به دنیا آمدم. حتی به یاد دارم که ظهور DVD‌ چه غوغایی به راه انداخت. (که در حال‌ حاضر مثل نوارهای VHS از رده خارج شده‌اند). به عبارتی، اکثریت نسل Z(دهه هفتاد به بعد) در قلب این اتفاقات وارد شدند؛ از زمانی که به دنیا آمدند در معرض بمباران صفحه‌ های نمایشگر لمسی، ارتباطات مجازی و گوشی‌ های هوشمند قرار گرفتند.

آن‌ ها دنیای بدون این تکنولوژی‌ ها را نمیشناسند. غالب ۷۷٪ از نسل Z، استفاده از تکنولوژی را در راستای کمک به رسیدن به اهدافشان ترجیح میدهند. اکثریت شان از یوتیوب یا شبکه‌ های اجتماعی برای تحقیق استفاده میکنند، درحالیکه یک سوم آن‌ ها از درس‌ های آنلاین برای یادگیری استفاده میکنند.

همچنین  نسل Z ‌ در حدود ۴۱٪ از وقتشان را خارج از مدرسه با کامپیوتر و دستگاه‌ های تلفن همراه سپری می کنند در حالی که برای نسل قبل از آن، این آمار فقط ۲۲٪ بود.

 

راه حل اول

میتوانیم با‌ این اتفاق مبارزه کنیم و به‌ آن ها تکالیفی بدهیم که آن‌ ها را از صفحه‌‌ های نمایشگر دور نگه داریم؟ آن‌ ها در هر حال آنلاین میشوند و با تکنولوژي درگیر هستند، چرا از این اتفاق استفاده‌ی مفید نکنیم؟

راه‌ های زیادی وجود دارد که می توانید آموزش پیانو را به مفید‌ترین شکل تبدیل کنید، مثل نظریه و آموزش شنیداری؛ همانند وبسایت‌ هایی که نت موسیقی و بازی‌ های آموزشی را فراهم میکنند؛ یا برای آن‌ ها ویدئوهایی در یوتیوب برای ایجاد انگیزه در آن‌ ها فراهم کنیم.

امیدوار باشیم که تاًثیر می پذیرند و در هنگام جستجو، چیزهای مفید دیگری را در مورد مطلبی که میخواهند یاد بگیرند پیدا میکنند. میتوانید این ویدئوها، لینک‌ ها و نت‌ های موسیقی را در یک جا جمع آوری کنید، با اینکار آن‌ ها می توانند به راحتی به‌ این محتواها دسترسی داشته باشند و وقت بیشتری را برای تمرین بگذارند.

به سرعت قابل فهم و عبور به مطلبی دیگر

این مطلب را معمولاً زیاد شنیده اید: نسل Z گستره توجه کوتاهی دارند.

آن‌ ها در یک جریان بی پایان ارتباطات و تغییرات روزانه زندگی میکنند. اگر چه در اینجا یک نکته‌ مثبت وجود دارد: آن‌ ها در جایی زندگی میکنند که همه چیز به سرعت در آن درحال تغییر است، به همین علت میتوانند اطلاعات را بسیار سریع درک و پردازش کنند. اینجا نقطه ای است که برای زمان یک کودک رقابت به میان می‌آید.
کودکان فعالیت‌ های بسیاری دارند که بعد از مدرسه انجام دهند: ورزش، رقص، آموزش خصوصی، بازی تاریخی، انجام تکالیف. تمرین موسیقی به خصوص آموزش پیانو فقط یکی از این همه فعالیت است. و در واقع یکی از این فعالیت‌ هایی است که غالباً انتخابی در نظر گرفته میشود(در مقابل تمرین ورزش یا آموزش خصوصی که باید در زمان برنامه‌ی تنظیم شده گنجانده شوند). اگر انجام این کارها اجباری نباشد، مجبور کردن آن‌ ها به انجام این فعالیت‌ ها کاری دشوار است.

برای شروع یادگیری موسیقی بهترین کار رفتن به آموزشگاه موسیقی معتبر با اساتید با تجربه می باشد.قطعا در این راستا مسیر اهداف آینده کودکان به طرز شگفتی مشخص می شود.